#Kardiowyzwanie – akcja prozdrowotna organizowana przez kardiologów i pacjentów

2023-05-23

Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ds. kształcenia podyplomowego i promocji oraz członkowie Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy zainaugurowali wspólnie akcję prozdrowotną #kardiowyzwanie. Cel: skutecznie zmotywować pacjentów kardiologicznych do aktywnego stylu życia. Narzędzie do osiągnięcia celu: edukacja zdrowotna poprzez dawanie przykładu własną postawą. Zadanie do wykonania: pokonać 7,5 tysiąca kroków dziennie. Akcję wspierają Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Śląski Uniwersytet Medyczny.

Cel #kardiowyzwania został wyznaczony przez prof. Oskara Kowalskiego na 7,5 tysiąca kroków dziennie, jednak inicjator akcji wyjaśniał, że chodzi nie tyle o ścisłe osiąganie w ramach wyzwania odgórnie wskazanej wartości przebytych kroków, co o pewną wartość umowną, która będzie motywowała pacjentów kardiologicznych do regularnego ruchu. Przestrzegano także pacjentów, że w ramach podjętej aktywności fizycznej należy każdorazowo brać pod uwagę aktualny stan swojego zdrowia i kondycję organizmu.

Jako dowody wykonania #kardiowyzwania rosnąca grupa lekarzy, pacjentów, ich bliskich i przyjaciół publikuje w mediach społecznościowych: zdjęcia i/ lub zrzuty ekranowe z zegarków/ krokomierzy oraz innych wearables z raportami przemierzonych kroków, zdjęcia tras z map GPS a także krótkie live’y z komentarzami video.

#Kardiowyzwanie trwa kilka tygodni, ale twórcy akcji już obserwują pierwsze pozytywne efekty.

Jako kardiolog konsultujący pacjentów z zaburzeniami rytmu serca na przykład pod kątem kwalifikacji do zabiegów ablacji podłoża arytmii obserwuję, że zmiana stylu życia powoduje naprawdę znaczące, bywa, że wręcz rewolucyjne zmiany w stanie klinicznym i samopoczuciu chorych. Niejednokrotnie obserwowaliśmy w poradni, kiedy nasz pacjent, konsultowany przykładowo pół roku wcześniej, kiedy jeszcze palił, jadł niezdrowo i nie był aktywny fizycznie, po kilku miesiącach wracał do nas w stanie, kiedy wskazań do wykonania zabiegu po prostu nie było. Objawy arytmii ustąpiły, zabieg nie był już potrzebny. Oczywiście, nie każdemu schorzeniu jesteśmy w stanie zapobiec, ale każdy kardiolog zgodzi się, że zdrowy styl życia to skuteczna profilaktyka wielu schorzeń i ogromne wsparcie w terapii kardiologicznej. Wspólnie motywujmy naszych pacjentów do codziennej aktywności – mówi prof. Oskar Kowalski.