Światowy Dzień Serca 2023

2023-08-04


Z troską dla Serca!

W niedzielę 1 października 2023 roku br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objął nad nim Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Forma pikniku edukacyjno-zdrowotnego dla dzieci i dorosłych pozwoli w atrakcyjny i przystępny sposób dotrzeć z informacjami na temat profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego i zdrowego stylu życia do osób w każdym wieku. Wokół sceny zorganizowane zostaną strefy: bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Poznania i okolic od godz. 10ej będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami, dla młodszych i starszych. 

Dorota Gardias wraz z Bartkiem Jędrzejakiem - w roli prowadzących – będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi o nadciśnieniu tętniczym, udarach, nadwadze, otyłości, zdrowej diecie i wielu innych ważnych dla zdrowego serca tematach. Do współpracy organizatorzy zaprosili poznańskie domy kultury, kluby sportowe i szkoły. Ze swoim programem wystąpi kabaret Paranienormalni, a na zakończenie pikniku odbędzie się koncert Kamila Bednarka.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Według Światowej Federacji Serca (WHF - World Heart Federation) na świecie umiera z ich przyczyny ponad 20,5 miliona osób rocznie. - Podczas pandemii zauważyliśmy wzrost zgonów z powodu chorób układu krążenia o prawie 17 procent - podkreśla Prof. Przemysław Mitkowski prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu - W Polsce ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata, a za znaczną część tego spadku miałyby odpowiadać właśnie choroby układu krążenia. Ogółem choroby układu krążenia odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie są zaburzenia lipidowe. 2023 rok został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Lipidologicznym Rokiem Walki z Hipercholesterolemią. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, ponad 60% populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 rż nawet 70% osób. Skalę problemu zwiększa fakt bardzo niskiej świadomości występowania tego czynnika ryzyka, tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL. Nadal jest niska świadomość, że to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu.

Dokonując niewielkich zmian w stylu życia, 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można zapobiec. Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń. I o tym będziemy informować podczas plenerowego wydarzenia 1 października br.

Partner strategiczny medyczny: Sponsor główny:


 

Sponsor nagród:

 

Partnerzy wydarzenia: